Наука – річ не постійна.
Кілька тисяч років тому люди вважали Землю плоскою, кілька століть тому думали, що хвороби поширюються за допомогою неприємних запахів, а в середині минулого століття ніхто й повірити не міг у те, що кожен будинок матиме комп’ютер.
І те, що наука поки що не може пояснити, говорить не про її слабкість, а про нестачу інформації. Настане час, і ми зрозуміємо, що там, за межами Всесвіту. Але поки що існують речі, які вчені досі не можуть пояснити.
1. Чому час рухається вперед
Ми не вважаємо час чимось екстраординарним і сприймаємо його як належне: воно просто рухається вперед і все. Проблема в тому, що час як такий це абстрактна величина. Крім того, всі об’єкти у Всесвіті рухаються з певною швидкістю, і, отже, час також рухається з якоюсь швидкістю.
Але яка його швидкість — це водночас важливе та безглузде питання. Справа в тому, що неясно, як час може рухатися з певною швидкістю, адже швидкість змінюється з часом. Гаразд, залишимо це складне питання і перейдемо до простішого — вектора руху. Всім зрозуміло, що час рухається вперед і ми не можемо вирушити в минуле. Але чому саме наперед? У фізиці досі немає розуміння, чому час тече лише в одному напрямку.
Вчені пов’язують час із ентропією — незворотним розсіюванням енергії. Оскільки Всесвіт рухається до збільшення ентропії, це є протягом часу вперед так, як ми його сприймаємо. Простіше кажучи, зламати набагато простіше, ніж побудувати, і тому все у Всесвіті прагне збільшення ентропії, а не утримання енергії. Проблема в тому, що протягом часу не впливає на закони фізики, і якби час був пов’язаний зі збільшенням ентропії в міру просування вперед, це мало б сенс тільки в тому випадку, якби вона збільшувалася і під час руху назад, що руйнує цю теорію. Отже, ми досі не знаємо, чому час рухається вперед.
2.Чому у Всесвіті спостерігається асиметрія між речовиною та антиречовиною.
Антиречовина — це речовина, що складається з античасток, яка не спостерігається в природі в стабільному стані, і поки що може бути створена лише в лабораторних умовах. Вчені вміють створювати антиречовину, що складається з антипротонів та антинейтронів з оболонками із позитронів.
По суті, це самі протони і нейтрони, але з протилежним зарядом, і коли вони стикаються зі звичайною речовиною, то анігілюють один одного, вивільняючи при цьому фотони і пари частинок-античастинок. Вчені вважають, що при створенні антиречовини створюється і звичайна речовина, тож теоретично їх має бути рівною часткою у Всесвіті. Проблема в тому, що ми не спостерігаємо великого скупчення антиречовини, через що точаться суперечки про те, чи складається наш Всесвіт практично тільки з речовини, чи є області, де антиречовина переважає над речовиною.
Це породило одне з головних невирішених завдань фізики, і вважається, що асиметрія речовини та антиречовини виникла в перші часи секунди після Великого вибуху. Але що сприяло цьому? Чому речовина взяла верх над антиречовиною? Що втрутилося у цей процес? Ці питання досі залишаються без відповіді.
3. Як працює магніторецепція
Магніторецепція – це почуття, яке дає організму можливість відчувати магнітне поле і дозволяє визначати напрямок руху, висоту або місцезнаходження. Таке почуття є у птахів і багатьох тварин, і воно дозволяє їм легко знаходити шлях на південь або на північ, залежно від часу міграції.
За допомогою магніторецепції птиці та тварини долають тисячі кілометрів і прибувають у точно намічене місце, не збиваючись із курсу, і вчені досі не розуміють, як саме це працює. Раніше вважалося, що за це відповідало залізо в дзьобі та інших частинах тіла, але пізніше вчені вивели теорію, згідно з якою за орієнтування магнітними полюсами відповідає білок в очах.
Яка б із теорій не виявилася вірною, досі неясно, як працює магніторецепція.

4. Скільки вимірів існує у Всесвіті
Для нас звичні три виміри – ширина, висота та глибина. Думаємо, кожен, коли на уроках фізики йому ставили питання про кількість вимірів, відповідав, що їх всього три, і був неправий, адже є ще один час. Це хоч і умовне, але все ж таки вимір, адже предмет існує не тільки в просторі, а й рухається вперед у часі.
Але фізики не згодні з тим, що ми живемо у Всесвіті, де існують лише простір-час. Відповідно до Теорії струн та інших теорій, існує понад 10 вимірів. У деяких теоріях вчені припускають наявність навіть 26 вимірів. Але де вони всі і як вони виглядають, які властивості мають? Ці питання поки що залишаються без відповіді. У чому складність? Уяви себе героєм двомірної гри, де є тільки висота та ширина. Тобі кажуть, що ти помиляєшся, і є ще таке поняття, як глибина. Але як його зрозуміти, якщо ти не стикався з ним? Доводиться лише припускати.
5. Які розміри має Всесвіт і що там знаходиться за межами
Зайшовши до будь-якої інтернет-енциклопедії, можна дізнатися, що діаметр Всесвіту становить близько 92 мільярдів світлових років. Але ці значення просто припущення, засноване на математичних розрахунках.
Для цього вчені взяли початкову точку, зіставили її із віком Всесвіту та іншими параметрами, і на підставі цього вивели вказану вище цифру. Проблема в тому, що ми навіть близько не припускаємо реальних розмірів Всесвіту, а також точно не знаємо, нескінченна вона чи має межі.
Причому обидві теорії просто підривають розум, адже якщо Всесвіт нескінченний, це взагалі неможливо усвідомити, а якщо кінцевий, то що знаходиться за його межами?