Ми сподіваємося, що тобі ніколи не знадобляться ці поради.
1. Перші моменти найважливіші
Як ти себе поставиш у ці перші хвилини, так з тобою і спілкуватимуться надалі. Тримайся з гідністю, знай собі ціну, покажи, що можеш дати відсіч і постояти за себе. Менше говори, більше слухай. Не розповідай про себе поки що нічого. Не лізь зі своїми розмовами. Запитають — відповідай, не спитають — мовчи. Ніколи не соромся питати сам.
Будь-який чоловічий колектив у замкнутому просторі – це завжди трохи театр, де зовнішня атрибутика має значення. Поведінка — та сама атрибутика. На тебе дивитимуться: як тримаєшся, як кажеш, які слова вживаєш. Постарайся якнайшвидше зрозуміти, що тут прийнято і припустимо, а що — ні. Дивись, що роблять інші, і роби те саме. Коли зрозумієш, що до чого і хто є хто, можна буде трохи розкріпачитися.
2. Проблема твого статусу
Але, заради бога, тільки не починай бикувати з порога. Твій статус згодом визначиться сам — згідно з твоїми особистими якостями. “Важити” ти один чорт будеш стільки, скільки “важиш”, і не треба додавати собі “ваги” штучно. Не треба хизуватися зв’язками, знайомствами, грошима, фізичною силою чи розумом. І не треба показувати людям, що ти вважаєш себе вищим за них, — це найгірше, що можна придумати. Приземлять. Дуже швидко і дуже боляче. А потім ще розпочнуться проблеми. Ти казав, що маєш зв’язки та гроші? Ну, непогано було б поділитися…
3. Встанови контакт
У критичній ситуації (наприклад, у районі бойових дій озброєні люди зупиняють тебе на вулиці) найголовніше — зрозуміти, до кого потрапив і на якій стадії накрученості люди перебувають. Війна завжди підвищений рівень агресії. Тут головне не бути вбитим на істериці. Неси що завгодно, включай дурня, твоє завдання — зачепитися язиками і не бути вбитим у перші п’ятнадцять хвилин. Тоді шанси підвищуються. Основна мета – встановити психологічний контакт. Показати, що ти свій чи принаймні нейтральний.
4. Не зображай із себе жертву
Ніколи не повзай у ногах і не благай. Постарайся максимально зберігати гідність, поки це можливо. Хоча це й складно. Якась частка твердості — це шанується. Але й не перегинай палицю. Не викаблучуйся. Єдине, чого цим досягнеш, — прикладом у лоб і в багажник. Пам’ятай, ти собі не влада. Влада – інші. Ті, хто має зброю. І вони можуть і будуть – розпоряджатися твоїм життям.
5. Якщо почнуть бити, присідай
Постарайся максимально закритися руками та колінами. Не будуй із себе героя. Не дивись у вічі. І в жодному разі не намагайся відповісти ударом на удар. Вб’ють. Постарайся здаватися меншим, слабкішим і дурнішим. Виконуй усі вимоги. Але знову ж таки не принижуйся. Грабуватимуть — віддавай усе. Взагалі, все. Із простріленими ногами – неможна піти.
6. Тренінги з медицини та першої допомоги частково безглузді
Парамедиком ти все одно не станеш, та й інструментів нема. В екстремальній ситуації про першу допомогу знати потрібно лише одне: якщо щось відірвало, вколюємо промедол і перетягуємо джгутом; якщо перебило артерію або велику судину, вколюємо промедол і перетягуємо джгутом до максимуму.
Перетягувати потрібно з усією силою, доки не зможеш вже, бо зупинити кровотечу з стегнової артерії дуже складно. А якщо щось пробило живіт чи грудину – вколюємо промедол, затикаємо дірку, перебинтовуємо.
Дірку в тілі можна затикати чим завгодно. Наприклад, чудово підходять поліетиленові пакети, зверху перемотані скотчем. Сенс тут у тому, щоб уникнути пневмотораксу. Щоб повітря всередину не потрапляло. При пораненні в грудину це найнебезпечніше.
Потім нічого більше не чіпаємо і за першої нагоди чекаємо лікаря.
7. Алкоголь та агресивні озброєні люди – несумісні
Не пий. Ніколи. Якщо почалася випивка — йди. Добром це не кінчається. Ніколи.
8. Беар Грілс – це шоу
Не має до реальності жодного стосунку. Насправді все завжди гірше, складніше та важче. Голод – не найстрашніше. Набагато серйозніший холод і антисанітарія, що тягнуть за собою всілякі обмороження, нагноєння, дизентерію, стрептодермію та екземи. При кожній нагоді слід прати білизну, мити ноги, руки, пах, пахви, сушити взуття. Звичайні потертості можуть повністю вивести тебе з ладу.
9. Почни займатися спортом
Прямо зараз. Коли все почнеться, навантаження зростуть у кілька разів. Бронежилет — шістнадцять кілограмів, шолом — два, автомат — чотири, речмішок із патронами — ще десяток, гранати, жратва, фляга з водою, ніж. Олівець, зрештою. Ти не уявляєш, наскільки важким може бути олівець. Пересуватися з усім цим у режимі «біжимо-лежимо» дуже складно.
10. Будь всеїдний
Жерти і пити можна все що завгодно. Жир у собак треба зрізати – він гірчить. Голубів треба цілити в голову, інакше куля вирве все м’ясо, залишиться тільки пір’я. Качку, що летить, з автомата важко збити, можеш навіть не намагатися. Корови стріляти за роги. Черепах та рибу можна глушити гранатами або з РПГ. М’ясо є м’ясо.
11. Сідай на дієту
По-перше, мінімізується одна з головних побутових проблем на війні — похід в туалет, що завжди завдає маси незручностей. Срати в бронежилеті з автоматом на колінах і одночасно намагатися контролювати обстановку – це дуже незручно. Та ще й розтяжки довкола. Пішов у кущі, а повернувся без ніг — дуже часті випадки. А по-друге, взагалі краще мати порожній шлунок: при пораненні у живіт менше шансів перитоніту.
12. Зламати можна будь-кого
Так. Зламати можна будь-кого. Питання лише часу та бажання. А тортури ламають будь-кого гарантовано, за винятком зовсім поодиноких випадків. Але шанси, що ти входиш до їхнього числа, невеликі. Краще не доводь до цього. Все одно вони доб’ються від тебе того, що їм потрібно, але тільки до того моменту ти вже можеш бути без пальців.
13. Коли вже б’ють
Удари по внутрішніх органах небезпечні, навіть якщо вони не найсильніші. Зламаний ніс краще, ніж розірвана селезінка. Постарайся захистити нутрощі. Закривай руками, колінами, стискайся в клубок.
14. Топлений сніг зменшується в обсязі разів на десять
З відра снігу вийде казанок води. Ну, це ти швидко зрозумієш. Весь дистилят – сніг чи дощ – необхідно підсолювати, інакше просто неможливо напитися. Дистильована вода лише вимиває речовини з організму. Чим більше п’єш, тим більше спрага. Немає солі — кинь щіпку золи. Але все ж таки краще жива прокип’ячена вода — з річки, болота, калюжі. Воду можна знезаражувати будь-якою хлоровмісною хімією.
15. Цигарки, сірники, шкарпетки, солярка, горілка, солодке – це валюта
Постарайся мати їх якнайбільше. Навіть якщо не куриш і п’єш.
16. Не витирай соплі рукавичкою
Через два дні під носом здереш шкіру, через три — екзема або виразка. Газета під шкарпетки справді непогано гріє. Прокладки вбирають вологу. Рукавички у вихлопі не грій, відволожаться. Поклади краще на двигун, але дивися, щоби не затягнуло в ремені разом з руками. Куля з патрона легко виймається пасатижами, порох підпалюється іскрою – від акумулятора переносної рації або навіть каменем об камінь. Трасер дає сильний вогонь, хоч і короткий. Постріли в цегляну стіну і, поки горить, розведи багаття.
17. Війна, в’язниця, будь-яка екстремальна ситуація — це здебільшого психологія
Виживає не найсильніший. Виживає найпристосованіший. Той, хто швидше розуміє, що до чого. У кому швидше розвиваються нові якості — здатність відчувати присутність людини, швидко розуміти, збільшити швидкість реакції, приймати правильні чи нестандартні рішення. Наліт цивілізації дуже тонкий, він злітає миттєво. Людське йде, залишається тварина. Але саме воно й допомагає виживати. Війна страшна не тим, що відриває руки ноги. Війна страшна тим, що вона відриває душу. Як кажуть, війна— це вовча стежка, якою треба пройти, вискалив зуби. Але залишитися при цьому людиною.
18. Все твоє попереднє життя перестане мати значення
Ні золото, ні квартири, ні посади, ні марки твоїх колишніх автомобілів тобі статусу не додадуть. Міські люди взагалі погано пристосовані до екстремальних ситуацій. Найкращі солдати — виживальники, як правило, прості мужики з глибинки з грубими, немов витесаними сокирою, обличчями. Вчись у них. Тримайся їх. Вони найнадійніші. Взагалі, хороший солдат завжди виглядає швидше як бомж, ніж Рембо.
19. Постарайся не боятися
Найдурніша порада. Майже нездійсненна, але ти постарайся. Не бійся. Страх прийде, але намагайся ламати його щосили. Не дай йому заволодіти тобою, інакше перестанеш бути людиною, перетворишся на тварину, що микає. А це точка. Дно. Борись зі своїм страхом що секунди, не показуй його іншим. Уникни тих, хто вже вражений ним. Страх заразний.
Дурна приказка про «сміливого куля боїться» — правда. Страх позбавляє волі до дії та здатності адекватно оцінювати ситуацію. У результаті ти приймаєш неправильні рішення: йдеш не туди, робиш не те, падаєш не так швидко, не можеш ватними пальцями зняти з запобіжника і в результаті гинеш.
20. І найголовніша порада – тікай
Як тільки з’явилася підозра, що у вашому місті має початися стрілянина або можлива поява озброєних “зелених чоловічков” на блокпостах, — швидко-швидко хапай дітей під пахву, сідай у машину-маршрутку-автобус і біжи далеко-далеко. Решта не головне. Без килима, телевізора, квартири і навіть без дому можна прожити. Без голови – не можна. Хоча декому виходить.