Маловідома шампанська екзотика, може справити сильне враження на тебе.
Червоне шампанське
Є причини не робити ігристе вино червоним. Воно проходить подвійну ферментацію: спочатку роблять тихе вино, а потім знову додають дріжджі та витримують, щоб зародилися бульбашки. Дріжджі забирають майже весь кисень, а у червоному вині саме він пом’якшує терпкість танінів. Тому ігристе червоне на смак може виявитися як зелена хурма із залізними гойдалками. Натомість є тихе червоне вино із Шампані, зроблене знаменитим будинком ігристих вин із сорту Піно Нуар із виноградника La Côte aux Enfants. Воно настільки рідкісне і непогане, що може вразити обізнаних гостей більше за будь-якого ігристого.
Історичне шампанське
Вина діляться не тільки на червоні та білі або вина ймовірного супротивника, але ще на дофілоксерні та післяфілоксерні. Філоксера – кліщ, якого випадково завезли з Америки до Європи, де він зжер на початку XX століття майже всі виноградники. Довелося прищеплювати європейські сорти на американські, які мають до філоксери імунітет. Але залишилися крихітні ділянки, обнесені стінами, де дофіллоксерний виноград вижив. Шампанське з нього – “стара лоза”, vieilles vignes – вважається раритетом. Робить його той самий будинок, що й червоне: йому пощастило мати в господарстві ділянку, що не постраждала.
Біодинамічне шампанське
Якщо ти вирішиш напоїти Грету Тунберг, коли підросте, треба буде брати саме таке шампанське. Жодних пестицидів, добрива тільки натуральні, всі маніпуляції з лозою узгоджуються з місячним календарем. А ще деякі винороби за порадою засновника руху, австрійського філософа Рудольфа Штайнера, у день осіннього рівнодення наповнюють коров’ячий ріг гноєм і закопують у землю, а в день весняного рівнодення викопують, розчиняють отримане у воді та зрошують рослини, щоб надати їм життєвих сил. У Шампані біодинаміку робить, наприклад, невеликий, але відомий будинок з Амбонне на винограднику всього 16 гектарів.